The Last of Us™ Part I - ktokolwiek widział, ktokolwiek wie 🧐

  • 14
    Odpowiedzi
  • 186
    Wyświetlenia
  • Aaricia's Avatar
    Community Manager
    Name:  header.jpg
Views: 87
Size:  33.1 KB

    Hej wszystkim!

    Dwa dni temu miała odbyć się premiera gry The Last of Us™ Part I na platformie Steam. Z racji tego, że aktualnie na liście najchętniej oglądanych seriali króluje serial o tym samym tytule, wiele osób z pewnością z niecierpliwością wyczekiwało tejże premiery.

    Jednak, jak dowiedziałam się od @DoctorEldritch, gra pojawiła się z dopiskiem, iż "obsługiwany jest tylko japoński interfejs/głos". Do tego, większość opinii na temat gry jest negatywna 🤔

    Czy ktoś z Was wie, co się dzieje z The Last of Us™ Part I? 🧐
    • Jakiej gry nie możesz doczekać się w 2024 roku? Powiedz nam tutaj 🎮
    • Zobacz nową linię produktów Lenovo tutaj 💻
    • Masz jakieś hobby poza graniem? Opowiedz nam w tym temacie🌍
  • 14 Odpowiedzi

  • Grz3chu's Avatar
    Level 10
    trzeba było grać te 10 lat temu na konsoli, a nie narzekać teraz ;-)
  • Aaricia's Avatar
    Community Manager
    trzeba było grać te 10 lat temu na konsoli, a nie narzekać teraz ;-)
    @Grz3chu to tak dawno temu pierwotna wersja była już dostępna? 😮 Czy co masz na myśli? 🤔
    • Jakiej gry nie możesz doczekać się w 2024 roku? Powiedz nam tutaj 🎮
    • Zobacz nową linię produktów Lenovo tutaj 💻
    • Masz jakieś hobby poza graniem? Opowiedz nam w tym temacie🌍
  • Grz3chu's Avatar
    Level 10
    @Aaricia
    tak pierwotnie gra wyszła 10 lat temu na konsole Sony Playstation 3. Ze 2 lata temu wyszedł ten remake, który jest teraz dostępny również i na PC. Międzyczasie, również na konsole Sony wyszedł remaster :)
  • Aaricia's Avatar
    Community Manager
    @Grz3chu dzięki za wyjaśnienie! Grałeś w nią już wcześniej? 🙂
    • Jakiej gry nie możesz doczekać się w 2024 roku? Powiedz nam tutaj 🎮
    • Zobacz nową linię produktów Lenovo tutaj 💻
    • Masz jakieś hobby poza graniem? Opowiedz nam w tym temacie🌍
  • Saka's Avatar
    Level 52
    W internetach pojawiła się recenzja obecnego stanu The Last of Us Part I, po kilku patchach. Filmik jest po angielsku, ale załączę poniżej streszczenie po polsku.



    TL;DW: Osoby posiadające karty z 8 GB pamięci VRAM mogą się cieszyć, gra jest grywalna. Poprawiono również jakość tekstur na ustawieniu średnim, aby nie przypominały już wczesnych gier na konsoli PS3. Jednak nadal występują pewne problemy.


    Przez rozpoczęciem rozgrywki konieczne jest przekompilowanie shaderów. Przed aktualizacjami zajmowało to prawie 45 minut na procesorze Ryzen 3600, teraz czas ten został skrócony do 25 minut. Oczywiście, z bardziej wydajnymi procesorami będzie lepiej, ale różnica nie jest powalająca. Ponadto, w przekompilowanych shaderach brakuje niektórych elementów, co powoduje dosyć zauważalne zacinanie się w scenach przerywnikowych. Po drugim przejściu przez grę, zacięcia znikają, ponieważ shadery są już skompilowane. W przypadku ponownej instalacji sterowników bądź zmiany karty graficznej problem powróci - ustawienia shaderów zostają usunięte. Przed aktualizacją nie było ścinek w przerywnikach, więc możliwe że podczas sprzątania za dużo skasowali.


    Tekstury są lżejsze i mają wyższą jakość niż wcześniej, dzięki czemu gra wygląda znacznie lepiej. Tekstury na niskim i średnim ustawieniu były pierwotnie bardzo rozmyte, jednocześnie zajmując dużą ilość pamięci. Aktualizacja zmniejszyła użycie pamięci VRAM o około 20%, jednocześnie poprawiając jakość. Mimo to gra nadal wygląda dość rozczarowująco na średnich ustawieniach, zwłaszcza w porównaniu z wersją na PS5, działającą na ustawieniach równoważnych z wysokimi w rozdzielczości 1440p. Wydajność w porównaniu z komputerem wyposażonym w kartę RTX 2070 Super i procesor Ryzen 5 3600 jest o około 50% lepsza. To wkazuje na optymalizację dalej pozostawiającą wiele do życzenia. Gra działa znacznie gorzej niż większość tytułów o podobnym poziomie grafiki.


    Wciąż występuje problem z przeciążeniem procesora, nawet modele z górnej półki w niektórych obszarach działają na pełnych obrotach i wciąż ledwie generują płynny obraz (wąskie gardło na procesorze). Aktualizacja nieco złagodziła ten problem, ale niewystarczająco, a nagłe spadki wydajności mogą zepsuć doświadczenie dla bardziej wybrednych osób. Procesory bez hyperthreadingu/SMT są podatne na dziwne ścinki w czasie gry. E-rdzenie w najnowszych procesorach Intel również powodują obniżenie ilości klatek na sekundę.


    DLSS i FSR mają pewne błędy związane z niepoprawnym renderowaniem cieni i/lub przemieszczonymi teksturami.


    Wydaje się, że ta gra wciąż ma długą drogę do przebycia. Miejmy nadzieję, że to nie jest koniec aktualizacji i że ostatecznie zostanie dopracowana.
    Unamused Snarktooth. Advocate for hearing loss & accessibility. Person, friend and a terrible/terrific* artist.
    *delete as appropriate
  • Aaricia's Avatar
    Community Manager
    @Saka to widać wzięli się za poprawki, oby faktycznie to nie był ich koniec 🤔 jestem ciekawa, czy recenzje na Steam wypadają teraz trochę lepiej, nie miałam jeszcze okazji zajrzeć. A Ty patrzyłaś może?
    • Jakiej gry nie możesz doczekać się w 2024 roku? Powiedz nam tutaj 🎮
    • Zobacz nową linię produktów Lenovo tutaj 💻
    • Masz jakieś hobby poza graniem? Opowiedz nam w tym temacie🌍
  • Saka's Avatar
    Level 52
    @Aaricia Rzuciłam szybko okiem, nadal są mieszane recenzje, ale bardziej w stronę pozytywnych. W skrócie: dobra gra z problemami technicznymi. Ktoś dał całkiem sporą rozpiskę jak sytuacja się zmieniała w kolejnych patchach.

    Name:  thelastofus.jpg
Views: 39
Size:  15.4 KB

    Komentarz (tłumaczenie automatyczne, poprawiłam tylko najbardziej rażące błędy):

    W mojej konfiguracji komputera mam Ryzen 5 2600 z 16 GB pamięci RAM, a jako kartę graficzną mam RX5700XT (i tak, procesor ogranicza wydajność karty graficznej). Gram na monitorze Full HD o częstotliwości odświeżania 60 Hz, ponieważ mój monitor 144 Hz niedawno się zepsuł. Mam również aktywowane FSR 2.0 na ustawieniu "Jakość".

    Dobra, zaczynajmy: Premiera: Gra była dosłownie niegrywalna dla mnie. Oprócz niezwykle długiej instalacji Shader Cache, sama gra była straszna i w absolutnie niedopuszczalnym stanie. Miałem OKNA WCZYTYWANIA W TRAKCIE GRY. Nawet na konsoli PS3 nie było czegoś takiego (i tak, wiem, że gra jest specjalnie zakodowana na potrzeby PS3 i innych platform konsolowych), ale dlaczego zdecydowali się powierzyć najgorszemu studiu do przenoszenia gier na PC największą markę swojej firmy. No cóż, grałem na wszystkich ustawieniach, na Ścisłych i Mieszanych (czasami nawet nie obchodziło go, jakie mam ustawienia i wczytywał modele o niskiej jakości), i była po prostu niegrywalna pod każdym względem, więc zdecydowałem się poczekać.

    Poprawka 1.0.1.5: No cóż... naprawiło kilka rzeczy? Mimo to musiałem sięgnąć po powszechnie stosowane rozwiązanie związane z Oodle, co nieco poprawiło wydajność i uczyniło grę "grywalną", ale nieprzyjemną. Mimo wszystko udało mi się zagrać kilka godzin, nie chcąc ponownie rozważać swoich życiowych wyborów.

    Poprawka 1.0.1.6: Meh, nic się naprawdę nie zmieniło. Niewielkie usprawnienia i nieco mniej zacinania, ale naprawdę niewiele.

    Poprawka 1.0.1.7: Ta poprawka skupiła się głównie na naprawianiu awarii, ale osobiście nigdy nie miałem z nimi żadnych problemów.

    Poprawka 1.0.2.0: W końcu jakieś konkrety. Wprowadzono kilka znaczących usprawnień dotyczących stabilności i ogólnej wydajności. Naprawiono również problem z wysokim zużyciem pamięci VRAM, które było jedynie błędem wyświetlania. Przy zmianie ustawień graficznych nie wyświetlało prawidłowej ilości wykorzystanej pamięci VRAM. Dodatkowo zmniejszono ogólne obciążenie procesora, co zawsze jest miłe.

    Poprawka 1.0.2.1: Cudownie. Naprawiono problem z masowym drganiem kamery, które było po prostu nie do zniesienia. To niewielka poprawka, ale zdecydowanie jest to usprawnienie. W tym momencie jestem już w połowie gry.

    Poprawka 1.0.3.0: Co się stało??? Ta poprawka skupiła się głównie na problemach związanych głównie z dźwiękiem oraz różnymi innymi problemami, ale jakoś zdołała nieco obniżyć wydajność. W tym momencie jestem prawie skończony z grą, ale zauważyłem, że moja pamięć RAM zapełnia się po brzegi, a następnie nagle ją opróżnia, pozostawiając mój procesor przeciążonym i mój dysk bezczynnym. Spowodowane to powoduje, że gra działa z prędkością około 30-40 kl./s przez kilka minut, aż pamięć RAM zostanie ponownie zapełniona.

    Poprawka 1.0.4.0: WOW. Skończyłem grę przed wydaniem tej poprawki, ale teraz gram na moim zapisie z nowej rozgrywki (NG+) z tą poprawką i jest niesamowicie. Wreszcie coś, co nie tylko przyniosło znaczące poprawki, powiedziałbym, że to gigantyczne usprawnienia.
    -Więcej ustawień graficznych
    -Optymalizacja wykorzystania procesora i karty graficznej
    -Znacznie lepsza wydajność
    -Akceptowalne czasy ładowania (wciąż szybsze niż w GTA V)
    -Lepsze strumieniowanie tekstur na całej linii
    -Ogólnie bardziej płynne doświadczenie.
    Wszystkie irytujące problemy z premiery zniknęły lub zostały w dużej mierze naprawione. Wciąż są pewne poważne problemy, takie jak wyraźny wyciek pamięci, który się pojawia, i jestem pewien, że można go jeszcze bardziej zoptymalizować, ale ogólnie gra przechodzi w stan grywalny i przyjemny...

    co dokładnie powinno być, ponieważ uważam, że TLOU to doświadczenie, z którego każdy powinien skorzystać. I bez wątpienia ta wersja gry to wydanie definitywne. Mimo to, jako długoletni fan od samego początku, jestem bardzo rozczarowany stanem, w jakim trafiła na długo wyczekiwana wersja na PC, i mam nadzieję, że Naughty Dog potrafi doprowadzić ten port do takiego stanu, w jakim powinien być grany. Bo tak, jak jest teraz, to jest to brak szacunku dla samego siebie, całej ich społeczności fanów (która nie jest mała) i historii, która jest opowiedziana wewnątrz gry. I na tym koniec.

    Edit: Poprawka 1.0.5 została wydana kilka godzin temu. Spróbuję zagrać w nią jak tylko skończy się 50-gigabajtowa aktualizacja. Koncentruje się ona na każdym ważnym problemie, więc jestem podekscytowany, aby samemu zobaczyć, jak to się rozegrało. Wiem też, że w mojej dotychczasowej recenzji jest wiele błędów gramatycznych, ale nie zamierzam ich poprawiać, więc śmiało, pozwańcie mnie. Dobra, poprawka naprawiła wiele rzeczy, ale jest w niej coś dziwnego. W tym momencie jestem w stanie grać w grę na ustawieniach średnio-wysokich bez skalowania FSR i osiągam stabilne 50-60 kl./s. Nie jest doskonałe, ale jest bardziej niż grywalne, prawie przyjemne. Naprawiono również problem z przeciążaniem pamięci RAM, który zjadał około 2-4 GB miejsca. To sporo. Są dostępne więcej ustawień graficznych, lepsze wykorzystanie zasobów, itp., ale nie ma tutaj żadnej realnej poprawy wydajności... Tak, gra działa znacznie stabilniej, a czasy klatek są znacznie bardziej równomierne niż wcześniej, ale jeśli chodzi o realne wzrosty wydajności pod względem czystej liczby kl./s, nie ma znaczącej różnicy. Jednak mam wrażenie, że to pierwsza wersja, która powinna trafić na rynek.
    Unamused Snarktooth. Advocate for hearing loss & accessibility. Person, friend and a terrible/terrific* artist.
    *delete as appropriate
  • Aaricia's Avatar
    Community Manager
    Dziękuję za wrzucenie tłumaczenia @Saka 😊 Jestem w szoku, że już aż 8 poprawek było 🙈 I nadal nie jest do końca tak, jak być powinno 😥
    • Jakiej gry nie możesz doczekać się w 2024 roku? Powiedz nam tutaj 🎮
    • Zobacz nową linię produktów Lenovo tutaj 💻
    • Masz jakieś hobby poza graniem? Opowiedz nam w tym temacie🌍
  • Saka's Avatar
    Level 52
    @Aaricia Najgorsze jest to, że to nie jednostkowy przypadek. Tegoroczne wydania są notorycznie niedopracowane.

    8 poprawek przynajmniej świadczy o jakiejś chęci naprawienia problemu. Z drugiej strony, może studia powinny przekładać premiery i wydawać gotowy produkt.
    Unamused Snarktooth. Advocate for hearing loss & accessibility. Person, friend and a terrible/terrific* artist.
    *delete as appropriate