9️⃣ Gry planszowe z dzieciństwa

  • 50
    Odpowiedzi
  • 651
    Wyświetlenia
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    Jakie są wasze ulubione gry planszowe, karciane lub inne tego typu z dzieciństwa?

    Ja spotykałem się z kuzynami u babci i graliśmy w chińczyka, warcaby i makao.
    Pamiętam jeszcze, że posiadałem w domu EuroBusiness (czyt. podróbka Monopoly) oraz Scrabble - potrafiłem w to grać z mamą godzinami :,)
    Jak dobrze pamiętam, to za dzieciaka byłem jeszcze "mistrzem" bierek.
    Chyba jeszcze kilka razy grałem w Jengę, ale dużo już z tego nie pamiętam :/

    A jak to było u was?

    Name:  eurobusiness.jpg
Views: 160
Size:  97.8 KB
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • 50 Odpowiedzi

  • TrendaTen's Avatar
    Level 52
    Ja mimo dużej ilości osób zawsze miałem problem zebrać drużynę. Kiedyś dawno dawno temu, jak byłem mniej więcej w wieku mojego dziecka to moja babcia grywała ze mną w chińczyka i w jakieś karty. Ale później przestała. Dla czego? Nie wiem. Z starszą kuzynką jak się widywałem to graliśmy w wojnę. A raz w roku jak się widzieliśmy z rodziną z daleka to graliśmy w jakąś "nietypową" dla mnie gierkę typu eurobiznes, scrabble.
    Teraz trochę nadrabiam zaległości i co jakiś czas powiększamy kolekcję gier planszowych. Do jednych wracamy, inne ogramy parę razy i zapominamy o nich.
    Co mogę polecić to:
    Wirus - tania karcianka z bardzo ciekawymi mechanikami i błyskawiczną rozgrywką.
    Dixit - świetna na spotkania gra, związana z skojarzeniami, zawsze jest przy tym kupa śmiechu
    Carcassonne - my to nazywamy "budowaniem mapy" i to najlepsze określenie na tą grę
    Dobble - najlepiej odda ducha gry opis - "znajdź parę przed wszystkimi"
    Eksplodujące minionki - gra typu podłóż świnię komuś innemu
    (w te gry gramy z 6cio latkiem i świetnie sobie radzi, jak pójdzie spać to gramy w: )
    Harry Potter, obrona przed czarną magią - 2 os pojedynek magiczny,
    Munchkin - klasyczny karciany RPG, bardzo nam spodobał się wariant zombie


    - - - Updated - - -

    Name:  20231209_092257.jpg
Views: 123
Size:  101.7 KB
    Name:  20231209_092316.jpg
Views: 125
Size:  100.8 KB
    Name:  20231209_092335.jpg
Views: 126
Size:  102.7 KB
    [Kliknij aby dodać podpis]
  • Deminy's Avatar
    Level 17
    Raczej miałam niewiele planszówek - a jak już jakieś miałam, to często totalnie mi nie odpowiadały (kto wpadł na pomysł kupować mi grę o Highschool Musical ja się pytam, nawet tego nie lubiłam xD). Na granie jeździłam do kuzyna, i tutaj mogę wymienić sporo perełek:
    • Biznes po europejsku - ładniejsze wydanie Eurobusiness
    • Sheriff w pogoni za braćmi West - nie wiem dlaczego, ale to był mój ulubieniec!
    • Formuła 1 - to już kuzyn dość późno dostał; nigdy nie byłam fanką samochodów, ale lubiłam gry o zarządzaniu
    • WITCH - posiadana przeze mnie, ale zazwyczaj grałam solo, kto to widział grać w babskie gry?


    Aktualnie z moim mężczyzną najczęściej gram w Eldritch Horror (czy ja zmodyfikowałam zasady? Tak, nie lubię bezsensu!) i Gloomhaven, które pokochałam całym sercem 😍 Pochwalę się pomalowanymi przeze mnie figurkami w te wakacje:

    Name:  IMG_20230920_120716.jpg
Views: 126
Size:  87.0 KB
    @TrendaTen Też polecam Dixit! Tak mi się spodobało, że robię autorską edycję na dyplom z grafiki :3
  • Keyma's Avatar
    Level 24
    Chińczyk, warcaby, monopoli z rodziną i eurobiznes u koleżanki ;D
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    To widzę, że mamy tutaj sporo graczy planszówkowych, nie tylko komputerowych :)
    @TrendaTen Dla dziecka polecam "UNO". Najlepiej gra się z dużą ilością osób (4+), więc nie wiem, czy macie w domu aż tyle potencjalnych graczy, ale zawsze syn może zanieść karty do szkoły i grać z kolegami.
    Magiczna gra - niszczy poczucie czasu oraz wszelkie możliwe znajomości i przyjaźnie <3
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • TrendaTen's Avatar
    Level 52
    @TrendaTen Też polecam Dixit! Tak mi się spodobało, że robię autorską edycję na dyplom z grafiki :3

    To jak będą w sprzedaży to daj info, z chęcią kupię i dołączę do oryginalnych

    - - - Updated - - -
    @Marcelek grałem kiedyś w uno i wg mnie to taka turbo wersja makao. A w makao nikt nie chce ze mną grać bo zazwyczaj wygrywam. A przy okazji to jest nas 3ka. Ale czasem miewam gości
    [Kliknij aby dodać podpis]
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @TrendaTen Makao zawsze było moją ulubioną grą ze "zywkłymi" kartami, więc dlatego uwielbiam też UNO. Problem jest z UNO taki, że jak gra się w 3 osoby, to jedna szybko odpadnie i potem jest tylko przekładanie kart na zmianę, ale jak jest więcej osób, to warto :)
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • Prywatny's Avatar
    Level 50
    Gra w kapsle.
    Zwykle w maju w czasie wyścigu kolarskiego "Wyścig Pokoju" na podwórku każdy chłopiec miał w kieszeni 6 kapsli od piwa pomalowanych flamastrami w kolory flag państw uczestników.
    Po narysowanej na chodniku kredą lub ukruszoną cegłą trasie gracze kolejno popychali pstrykając palcem swój kapsel uważając żeby nie wpaść za linię. Za wypadnięcie z trasy groziła karna kolejka.
    Po rozgrywce następowało oglądanie zawodników (kapsli). Oceniało się modyfikacje (dociążanie kapsla plasteliną lub woskiem), malowanie lub wklejanie flag (najzagorzalsi gracze poświęcali atlasy geograficzne z których wycinali miniatury flag państw. Najwyżej cenione były kapsle z logo browaru.
    Starszy Gracz
  • Deminy's Avatar
    Level 17
    @TrendaTen Musiałyby być na licencji, żebym mogła sprzedawać 😁 Plus mój portfel płacze, że za wydruk egzemplarzy dla uczelni zapłacę 300 zeta za sztukę :")
  • TrendaTen's Avatar
    Level 52
    @Deminy strasznie dużo. Taniej było by już kupić nowe i nakleić własne obrazki. Nawet takie na foli samoprzylepnej nie kosztowały by tyle
    [Kliknij aby dodać podpis]