Gry planszowe

  • 14
    Odpowiedzi
  • 275
    Wyświetlenia
  • Farmaceuta's Avatar
    Level 6
    Czy ktoś z was poza graniem w gry na kompie interesował się grami planszowymi? Zauważyłem, że ten sektor bardzo się ostatnio rozwinął. Nie jest to już tylko chińczyk i monopoly. Rocznie powstaje setki nowych gier. Niektóre są bardzo zaawansowane i ciekawe. Są też takie, które przenoszą gry komputerowe na planszę i wygląda to na naprawdę fajną zabawę.
  • 14 Odpowiedzi

  • tomrollauer's Avatar
    Level 23
    Gram w gry planszowe od... BARDZO DAWNA.
    A były to jeszcze czasy kiedy produkowała je w Polsce firma ENCORE.
    Robili oni polskie wersje zachodnich gier i tak właśnie powstały Gwiezdny Kupiec, Bitwa na poach Pellenoru, Ratuj swoje miasto, Odkrywcy Nowych światów czy Dreszcz.


    Dopiero później pojawiła się "Magia i miecz" a granie planszowe weszło na nowy poziom. Gry Encore były niezwykle skomplikowane. Zasady były bardzo złożone i naprawdę trzeba było poświecić dużo czasu aby się ich nauczyć. Dlatego trudno było znaleźć kolegów do wspólnej rozrywki. Magia i miecz nie miała tak wysokiego progu wejścia.


    Dopiero później pojawiły się już RPG. Warhammer, Cyberpunk, Shadowrun czy Dzikie Pola. I w pierwszej połowie lat 90-tych tama pękła a rynek zalała rzeka planszówek. I ta hossa trwała aż do końca lat 90-tych. Wtedy też zarówno i konsole jak i PC stały się tak potężne że to co do tej pory było umowne i leżało w dużej mierze w sferze wyobraźni ukazało nam się na ekranie. I przez nastepne 15 lat planszówki zeszły do podziemia.

    Gdzieś w 2015 planszówki zaczęły jednak odzyskiwać uznanie graczy. Powróciły nowe wydania klasycznych RPG-ów. Ponownie wydano Magię i Miecz jak "Talizman" bo pierwsze wydanie tej gry było spiracone. A punktem zwrtonym było chyba wydanie Heroes of Might and Magic board game. To był niewiarygodny hit. Na kickstarterze twórcy zebrali na swoje dzieło kilka milionów dolarów!



    Dziś regularnie gram z córką w "Magię i miecz", "Karaka", "Heroes of Might n Magic" i "ALiens".
    Z karcianek zostało mi "Magic the gathering" i "Pokemony".
    Zabawa jest rewelacyjna. Zresztą najlepsza zabawa jest jednak w klasycznym RPG z mistrzem gry.
    Odwiedźcie mój kanał na YT, zasubujcie i zostawcie łapkę w górę!
    YOUTUBE - Spectrum PLUS
  • Grinpis's Avatar
    Level 9
    @Farmaceuta PUGB, Call of Dutty, WoT blitz, Gwent,New York Mystery, Lost in Play
  • Farmaceuta's Avatar
    Level 6
    @tomrollauer Dzięki.

    Zgłębiłem trochę temat i ci Herosi to chyba są jeszcze niedostępni na rynku. Planowana data premiery to połowa tego roku, choć pierwsze kopie trafiły już do wspierających projekt na Kickstarterze. Gra robi wrażenie i z pewnością się nią zainteresuje jak będzie już dostępna.

    Generalnie rynek gier planszowych wygląda na bardzo zróżnicowany. Tysiące tytułów, dziesiątki kateorii, dużo tego. Na szczęście są też najróżniejsze klubokawiarnie i konwenty, gdzie można sobie różne gry wypożyczyć i wypróbować. Zobaczymy, zobaczymy...

  • tomrollauer's Avatar
    Level 23
    @Farmaceuta tak. Wszyscy wspierający na kickstarterze już dostali. Doskonała.
    Odwiedźcie mój kanał na YT, zasubujcie i zostawcie łapkę w górę!
    YOUTUBE - Spectrum PLUS
  • TrendaTen's Avatar
    Level 52
    Również uważam, że gry planszowe przeżywają drugą młodość i ja też jestem częścią tegoż rozwoju. W związku z założeniem przeze mnie rodziny, mam w końcu z kim grać 😁
    Zbiór gier planszowych rozrasta się co jakiś czas. Mamy na naszej półce kilka świetnych pozycji, klika klasycznych, innowacyjnych, towarzyskich i duetów. Co ciekawe to boom na duety wszelkiej maści. Sporo gier normalnie niezbyt się nadaje na rozgrywkę w 2 osoby i tu przychodzą duety. Duety są opisywane jako pojedynki, duety, duale, ale też mogą mieć odmienne nazwy jak "Obrona przed czarną magią".
    Z takich charakterystycznych gier w które regularnie gramy, mamy:
    Ryzyko
    Na uproszczonej mapie świata, należy przeprowadzić strategiczną kampanię aby zdominować planszę i wykosić wrogów. (Nieczytające dzieci też sobie radzą 😁) Jest też wersja digital w formacie Free-to-play na steam i androida (z crossplay)
    Name:  ryzyko.jpg
Views: 73
Size:  90.9 KB
    Ryzyko junior
    Ryzyko z prostą mapą, uproszczonymi zasadami i statkami katapultami które strzelają kostkami
    Name:  ryzykojunior.jpg
Views: 76
Size:  66.1 KB
    Carcassonne
    Budowanie mapy. Tak można skrócić rozgrywkę ale diabeł tkwi w szczegółach. Wspólnie budujemy mapę ale indywidualnie budujemy struktury punktowane - drogi, zamki, klasztory. (Tu również występuje wersja cyfrowa)
    Name:  Carcassone.jpg
Views: 73
Size:  95.8 KB
    Dixit
    Typowo rodzinna/ towarzyska gra w skojarzenia. Mamy karty i jedna osoba mówi hasło-skojarzenie i pozostali dokładają karty które im pasują pod hasło. Mówiący miesza i odkrywa karty a pozostali zgadują która karta jest właściwa. Zasady są proste ale rozgrywka jest przyjemna i zabawna.
    Name:  dixit.jpg
Views: 72
Size:  90.3 KB
    Wirus
    Gra karciana w której trzeba mieć 4 zdrowe organy grając tylko jedną z trzech kart w swojej turze. Warto dokupić dodatek który wszystko utrudnia. Gra jest niemiłosiernie tania a dzieciaki radzą sobie z nią rewelacyjnie.
    Name:  Wirus-3.jpg
Views: 72
Size:  86.6 KB
    Dobble
    Prosta gierka typu kto pierwszy ten lepszy. Dużo śmiechów, krzyków i zabawy. Występuje w różnych wariantach i posiadamy zwykłe, Harry Potter i minionki
    Name:  dobble.jpg
Views: 73
Size:  82.9 KB
    Obrona przed czarną magią
    Tu mam przykład typowego duetu. Jak już dziecko pójdzie spać to z żoną rzucamy na siebie na przemian zaklęcia. Wnikamy w świat Harrego Pottera którego jesteśmy fanami.
    Name:  Obronaprzedczarnąmagią.jpg
Views: 72
Size:  58.6 KB
    Eksplodujące minionki
    Pełna śmiechu gra karciana w podrzucanie świni eksplodujących minionków. Battle Royale w domowych warunkach, wygrywa ostatni ocalały.
    Name:  ekspodująceminionki.jpg
Views: 74
Size:  80.5 KB
    [Kliknij aby dodać podpis]
  • Farmaceuta's Avatar
    Level 6
    @TrendaTen
    Ryzyko - pamietam jak grałem w to w podstawówce, ale wtedy to na rynku były może trzy gry planszowe. Niemniej jednak sporo czasu nad nią spedziłem.

    Ja już swoim dziecią też coś kupiłem:




    I (dla starszej):

    Zażarło i chyba z pomysłami na kolejne prezenty kłopotu mieć nie będę.
  • Motedus's Avatar
    Level 22
    Ja ostatnio grywam często w Ryzyk Fizyk:
    Name:  Zrzutekranu2024-01-29140546.jpg
Views: 62
Size:  98.3 KB
    Name:  gra-planszowa-egmont-ryzyk-fizyk-zawartosc.jpg
Views: 61
Size:  89.3 KB
  • JJ94's Avatar
    Level 3
    Ostatnio ze znajomymi grywamy w Hogwarts Battle, bardzo fajna mechanika karcianki podzielona na scenariusze stopniowo zwiększające poziom trudności i wprowadzające nowe zasady, dzięki czemu nawet osoba grająca pierwszy raz nie jest przytłoczona milionem reguł i rozgrywka zachowuje dynamikę
    Name:  rebel-gra-przygodowa-harry-potter-hogwarts-battle-rozklad.jpg
Views: 59
Size:  94.4 KB
  • Aaricia's Avatar
    Community Manager
    @Farmaceuta ja kiedyś jako dziecko grywałam w różne gry planszowe typu monopoly, kiedyś grałam w grę, która zwała się chyba Wielka Podróż, ale niestety nie mogę znaleźć zdjęcia 🤔

    Z gier, które wymienił @TrendaTen lubię Dixit i Dobble. Ryzyko też fajnie się prezentuje, wszystko, co związane z podróżami mnie ciekawi 😀
    • Jakiej gry nie możesz doczekać się w 2024 roku? Powiedz nam tutaj 🎮
    • Zobacz nową linię produktów Lenovo tutaj 💻
    • Masz jakieś hobby poza graniem? Opowiedz nam w tym temacie🌍