Jak możemy ograniczyć ilość odpadów?

  • 27
    Odpowiedzi
  • 301
    Wyświetlenia
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @Sinber Nie piszę głupio, tylko rozsądnie.
    Zawsze będzie jakiś kompromis, kiedy bateria jest wymienialna.

    Powiedz mi, ile osób kupuje FairPhone albo tego LG G5?
    Idąc twoją logiką, to te telefony powinny zalać rynek, skoro konsumenci pragną wymienialnej baterii.

    Nigdzie nie napisałem, że "wszystko" jest winą konsumentów, ale często sami są sobie winni.
    Ludzie kupują co chcą. Skoro kupują telefony z taką baterią, to producenci takie produkują.
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • Aaricia's Avatar
    Community Manager
    @Sinber @TrendaTen @Marcelek to prawda, że w dzisiejszych czasach już się prawie nic nie naprawia tylko wszystko wymienia - ja pamiętam czasy, kiedy chodziło się do zegarmistrza, czy do szewca z butami, i przyznam, że ja nadal korzystam z usług krawcowej co jakiś czas 😁

    Pamiętam też, że jak raz odtwarzacz wideo i telewizor "spaliły się" podczas burzy, zostały zawiezione do "kogoś, kto się na tym znał" i potem znowu działały.

    Co do wymiany np. baterii to z własnego doświadczenia opowiem, że mój telefon, który mi służył 5 lat, miał już tak słabą baterię, że trzymała może 2h przy użytkowaniu - wiecznie trzeba było targać ze sobą powerbank 🙈 No więc poszłam do salonu owego producenta i chciałam wymienić baterię, co było możliwe, ale trzeba było zrobić kompletny reset telefonu... Jak większość osób, które posiadają wszystkie dane, aplikacje, zdjęcia, hasła itd. na telefonie - taka opcja nie wchodziła w grę 😂 Do tego zaczęło brakować pamięci, no i koniec końców nadszedł czas na nowy telefon, ale poprzedni można było oddać do salonu na recycling i za to dostawało się zniżkę na nowy.

    Jeszcze jedna sytuacja mi się przypomniała, raz podczas urlopu za granicą nabyłam wielce tłustego pączka ( 😂 ) i poprosiłam o torebkę, żeby mi nie zapaćkał plecaka, za co otrzymałam pogardliwe spojrzenie i wyjaśnienie, że plastikowe torebki zostały zakazane w tym rejonie 😎
    • Jakiej gry nie możesz doczekać się w 2024 roku? Powiedz nam tutaj 🎮
    • Zobacz nową linię produktów Lenovo tutaj 💻
    • Masz jakieś hobby poza graniem? Opowiedz nam w tym temacie🌍
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @Aaricia Niestety, ale z wymianą komponnetów będzie tylko gorzej. Może samochody elektryczne ruszą z jakąś nową technologią, którą będzie się dało przenieść do mniejszych sprzętów i bateria nie będzie ulegać takiej degradacji.

    Papierowe torby byłyby dobrym rozwiązaniem. Nadal to tymczasowe opakowanie dla pieczywa, owoców, cukierków na wagę, etc., ale już sporo lepsze dla środowiska.
    Tylko drzewa trzeba sadzić i zostawić biedną Brazylię :)
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • TrendaTen's Avatar
    Level 52
    @Aaricia ja co mogę to naprawiam sam. Co się da a ja nie mogę to oddaję do naprawy specjalistom. Ale nie wszystko się da naprawić. Szczególnie mowa o elektronice ale nie tylko. Przez pewien czas bardzo dużo zabawek naprawiałem. Rzeczy niemożliwe załatwiałem od ręki a cuda w siedem dni :D
    W przedszkolu kiedyś śmigło helikoptera urwali. Co ja się z tym miałem. Ale po naprawie wyglądał jakbym cofnął czas :D

    [Kliknij aby dodać podpis]
  • Deminy's Avatar
    Level 17
    A ja się skupiam na tym, żeby nie kupować zbędnych rzeczy. Bardzo się pilnuję w tej kwestii, staram się wybierać głównie takie, które długo pożyją. Jedzenia też nie kupuję pod wpływem chwili, wolę codziennie przejść się do sklepu niż potem wyrzucać potem produkty.
    I świadomie zdecydowałam się nie posiadać prawa jazdy. Uważam, że wpływa to zbyt negatywnie na środowisko, wcale nie potrzebujemy wszędzie jeździć. Dlatego też używam tylko komunikacji miejskiej, albo chodzę na nogach dla zdrowia.
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @TrendaTen
    Ta, a ja się bawiłem w hydraulika.
    W sedesie zepsuł się zawór od wpływu wody (przeciekało tam, gdzie taka boja dociska element, który zatrzymuje napływ wody, kiedy poziom wody jest wysoki).
    Zamówiłem więc ten element ("inlet valve", po taniości z PRC). Oczywiście, opis jak napisany przez pięciolatka i przyszedł element ze złą średnicą zaworu.
    Genialny ja postanowił więc pilnikiem odciąć stary zawór (skoro był dobry, bo to inny element przeciekał), wetknąć go w większy zawór z nowego elementu, a potem taśmą teflonową i duct tape przytwierdzić go, żeby było "szczelnie".
    Oczywiście radość się skończyła, kiedy po kilku godzinach w randomowej chwili wszystko zaczęło przeciekać i zalała się połowa łazienki :/
    Woda lała się jakieś 30 minut, kiedy już miałem iść spać - ciekawie by było rano, gdybym tego nie zauważył.
    Zamówiłem przejściówkę z ali (oczywiście tak szczelna jak gospodarka tego kraju), więc użyłem chyba kilku metrów taśmy teflonowej i już tak od kilku miesięcy działa.

    Nie wiem, po co to napisałem.
    Zaoszczędziłem jakieś 10 PLN i zmarnowałem kilka godzin na piłowanie, dopasowywanie, montowanie i sprzątanie.

    Było warto.
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • TrendaTen's Avatar
    Level 52
    @Marcelek uważam że umiemy tak dużo jak udało nam się zepsuć. Gdy ja się "uczyłem" takich zupelnych podstaw to jeszcze nie było aliexpress także musiałem rzeźbić z tego co znalazłem ;D
    [Kliknij aby dodać podpis]
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @TrendaTen Może i podstawy, ale roboty było sporo, bo ciągle coś nie pasuje i przecieka.
    Raz mi się udało naprawić smycz, która miała jakieś 10 lat. Potem potrzymała jeszcze kilka miesięcy, ale mechanizm już cię całkowicie zepsuł.

    Niestety, ale naprawa sprzętów (bez dobrych narzędzi i części zamiennych), które są pod sporym obiciążeniem i się ich często używa to tylko przedłużenie ich życia przez kilka tygodni/miesięcy i czekanie na dobrą promocję, a nie tchnięcie nowego życia na kolejne kilka lat.

    Sam zawsze trzymam rzeczy tak długo jak się da. Kiedyś mi się urwał pałąk od słuchawek (ta płaska część, nie pręty), to chyba przez kilka lat miałem taśmą przyklejoną paczkę chusteczek, żeby mi słuchawki nie spadały.

    Aaricia, nie bij, że nie Lenovo :D Chociaż to żadna reklama, jak taka rzecz się niszczy po kilku miesiącach użytkowania...

    Wizualizacja:
    Name:  hasztak-risajklin.jpg
Views: 37
Size:  65.2 KB
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • TrendaTen's Avatar
    Level 52
    @Marcelek ja robię w rodzinie za mechanika. Naprawiam bardzo dużo rzeczy. Od pierdół typu urwany kabel aż po modernizację samochodów. W święta np naprawiałem wiertarkę. Ostatnio byłem zmuszony naprawić mój ulubiony fotel
    Name:  20240202_082705.jpg
Views: 22
Size:  99.9 KB
    Name:  20240202_081958.jpg
Views: 22
Size:  98.3 KB

    Apropos słuchawek to lubię rzeczom dawać drugie (a czasem i dalsze) życie i np niedawno ze starych, zniszczonych słuchawek przewodowych zrobiłem całkiem całkiem słuchawki BT. Taśmy zamieniłem na kleje a kabel na moduł BT i akumulatorek + ładowarkę ogniw. Dodałem oczywiście to czego nie ma większość nowych sprzętów BT - wskaźnik baterii. Pianki wymagały wymiany ale te ściągnąłem z ali
    Name:  20231221_215857.jpg
Views: 21
Size:  95.0 KB
    [Kliknij aby dodać podpis]
  • Aaricia's Avatar
    Community Manager
    A ja się skupiam na tym, żeby nie kupować zbędnych rzeczy. Bardzo się pilnuję w tej kwestii, staram się wybierać głównie takie, które długo pożyją. Jedzenia też nie kupuję pod wpływem chwili, wolę codziennie przejść się do sklepu niż potem wyrzucać potem produkty.
    I świadomie zdecydowałam się nie posiadać prawa jazdy. Uważam, że wpływa to zbyt negatywnie na środowisko, wcale nie potrzebujemy wszędzie jeździć. Dlatego też używam tylko komunikacji miejskiej, albo chodzę na nogach dla zdrowia.

    @Deminy podziwiam wytrwałość, ja chodzę po zakupy raz w tygodniu i czasem faktycznie zdarza się, że wezmę za dużo, a potem nie wszystko zjem, ale po kilku takich doświadczeniach staram się pilnować 🙈
    • Jakiej gry nie możesz doczekać się w 2024 roku? Powiedz nam tutaj 🎮
    • Zobacz nową linię produktów Lenovo tutaj 💻
    • Masz jakieś hobby poza graniem? Opowiedz nam w tym temacie🌍