Chłodzenie laptopów LEGION

  • 11
    Odpowiedzi
  • 161
    Wyświetlenia
  • RISKBREAKER's Avatar
    Level 3
    @Luki1swiat Cześć kolego, mam nowego Legiona Pro 5 i9 ( produkcja 20.02.2024r) i na pewno nie będę czekał aż minie gwarancja, żeby wyczyścić bebechy.

    Bezpieczeństwo termiczne ponad wszystko.

    To jest mój drugi lapek od Lenovo.

    Pierwszy, który mam już 6 lat i ma ponad 10tyś. godzin pracy ( IdeaPad Y700-17/ i7 6gen), dość szybko otworzyłem.

    Okazało się, że w kratce wentylacyjnej znajduje się cieńki materiał przypominający filc. Po wyjęciu, procek miał już o 5 stopni lżej a ten materiał miał zatrzymywać kurz itp..

    Wyłączyłem mu turbo i do dnia dzisiejszego sprawuje się jak w dniu zakupu tj. na postoju ma 35 w gamingu (Cyberpunk2077 - 18 fps) nie liże 80-tki, oczywiście zależne od temperatury pokojowej i dodatkowego chłodzenia latem.

    Nie ma nawet potrzeby wymiany pasty a termopady nadal są miękkie i "mokre". Teraz ma emeryturę 😁

    Legion zaskoczył mnie pozytywnie swoją kulturą pracy układu chłodzenia. Mam go w trybie zrównoważonym, ponieważ uważam się takim człowiekiem 😎

    Jest cichy w zwykłym użytkowaniu. Obecnie ma ~42 stopnie a chłodzenie załącza się dopiero przy 47 i gaśnie jak pojawi się 40 i tak w kółko. Dysk trzyma ~45 stopni choć zagrzałem go w teście odczytu do 58 😏 Jeszcze nie grzałem zestawu cyberpunkiem.

    Obecnie leży przy nim biurkowy wentylator z aku do wspomagania i robi robotę.

    Bym zapomniał napisać, mój Intel lata bez turbo boost. Na czas letni wyłączyłem tą usługę 👌

    Żeby to uczynić musiałem odpalić edytor rejestru, w nowej wersji Win ta opcja jest domyślnie ukryta.
    Po czym w zarządzaniu energią procesora pojawił się tryb zwiększania wydajności procesorów.
    Fabrycznie miałem ustawione z kilku innych opcji: Agresywne.

    Polecam do monitorowania CPU: Core Temp a dysku SSD: HD Tune Pro.

    I jak na razie to by było tyle z mojej strony.

    To poniżej z neta:

    Jeśli wyłączymy Turbo Boost w procesorze Intel Core i9-13900HX, sparowanym z przynajmniej GeForce RTX 4080 Laptop, wówczas spadki będą bardzo odczuwalne, zwłaszcza w Full HD. Im słabsze GPU, tym różnice pomiędzy Turbo ON i OFF będą mniej widoczne. Ponadto wyłączenie Turbo Boost istotnie wpływa na temperatury procesora pod obciążeniem, jak również powoduje obniżenie poboru mocy platformy.

  • Aaricia's Avatar
    Community Manager
    @RISKBREAKER dzięki za podzielenie się swoimi doświadczeniami 🤗
    • Jakiej gry nie możesz doczekać się w 2024 roku? Powiedz nam tutaj 🎮
    • Zobacz nową linię produktów Lenovo tutaj 💻
    • Masz jakieś hobby poza graniem? Opowiedz nam w tym temacie🌍