Ukryte manipulacje w social mediach

  • 6
    Odpowiedzi
  • 104
    Wyświetlenia
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    Właśnie zauważyłem, że przycisk "like" na YouTube jest większy od "dislike".
    Nie chodzi mi o sam widoczny rozmiar elementu (po usunięciu możliwości sprawdzenia łapek w dół przycisk "like" ma dodatkowo wyświetloną liczbę, przez co jest większy), ale o miejsce, gdzie po kliknięciu jest zostawiany like.

    Ten obszar jest większy od widocznego elementu (czerwona kropka to miejsce, gdzie jest kursor), więc zdecydowanie łatwiej jest trafić w like niż dislike:
    Name:  clicl-yt.png
Views: 44
Size:  94.9 KB

    Nie jestem pewien, czy jest to zamierzone.
    Z jednej strony, polityka YouTube jasno wskazuje na wiele tegu typu manipulacji.
    Z drugiej, to patrząc na kod serwisu, to chyba kiepski kucharz z Włoch im to robił.
    Kod to istne spaghetti oblane cementem, żeby jakoś się kupy trzymało.

    Znacie jakieś ukryte manipulacje w popularnych social mediach?
    Chodzi oczywiście o coś niewidocznego dla użytkownika, bo chyba wszyscy wiemy o bardziej odznaczającym się przycisku "akceptuj" od ciasteczek oraz fałszywych timerach z końcem promocji :)
    Last edited by Marcelek; 21-04-24 at 16:01.
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • 6 Odpowiedzi

  • Aaricia's Avatar
    Community Manager
    @Marcelek hmm szczerze powiedziawszy, to nie zauważyłam nic takiego, a może nie skupiałam się na tym za bardzo, żeby zauważyć 🤔

    Może ten rodzaj przedstawiania Like ma ukryty cel, np. żeby szerzyć więcej pozytywnych reakcji niż negatywnych? 🤔
    • Jakiej gry nie możesz doczekać się w 2024 roku? Powiedz nam tutaj 🎮
    • Zobacz nową linię produktów Lenovo tutaj 💻
    • Masz jakieś hobby poza graniem? Opowiedz nam w tym temacie🌍
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @Aaricia Tylko czy nakłanianie do oceny czegoś w jakiś określony sposób nie powoduje zmniejszenia wartości tych ocen? Łapki (najpierw to były gwiazdki) powinny służyć ocenie treści na YT. Część materiałów może być szkodliwa lub po prostu nieciekawa. Manipulacja ocenami powoduje dezinformację.
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • Deminy's Avatar
    Level 17
    Dlatego ja mam wtyczkę do pokazywania liczby dislajków, wtedy pola są równe. Poza tym, wielkość obszaru zależy od ilości lajków, to dość flexible obszar.

    Wydaje mi się, że Dominik Bos mówił o tym - łapki w dół zostały ukryte, żeby yt mógł się chwalić tylko tymi dobrymi ocenami przy sponsorach. Twórcy i tak mają podgląd na prawdziwe wartości w youtube studio.
  • Aaricia's Avatar
    Community Manager
    @Marcelek masz rację, coś w tym jest 🤔

    @Deminy nie wiedziałam, że taka wtyczka istnieje, dobrze wiedzieć 😊
    • Jakiej gry nie możesz doczekać się w 2024 roku? Powiedz nam tutaj 🎮
    • Zobacz nową linię produktów Lenovo tutaj 💻
    • Masz jakieś hobby poza graniem? Opowiedz nam w tym temacie🌍
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @Deminy Sam mam tę wtyczkę od dawna.
    Nie powinno jednak być tak, że niezależni developerzy naprawiają serwis warty 2 tryliony dolarów.

    Wiem, że twórcy mają wgląd do tych statystyk, ale tutaj chodzi o użytkowników.
    Szukasz poradnika do photoshopa, reacta, etc - skąd wiesz, czy warto oglądać 30h materiału?
    Oglądasz recenzję produktu - nie masz szybkiego wglądu na to, czy coś jest nie tak.
    Musisz przewertować komentarze, żeby się nie natknąć na recenzję przysłoniętą dolarami.
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • Aaricia's Avatar
    Community Manager
    @Marcelek masz rację, nie pomyślałam o tym z tej perspektywy 🙈
    • Jakiej gry nie możesz doczekać się w 2024 roku? Powiedz nam tutaj 🎮
    • Zobacz nową linię produktów Lenovo tutaj 💻
    • Masz jakieś hobby poza graniem? Opowiedz nam w tym temacie🌍