Ryzen 5 5600 - Król Budżetu 2024

  • 19
    Odpowiedzi
  • 129
    Wyświetlenia
  • Marcelek's Avatar
    Level 31

    -=-=-=- Ryzen 5 5600 -=-=-=-

    Zapraszam szanowną Społeczność Legion na recenzję procesora już kultowego - AMD Ryzen 5 5600.
    CPU nie jest bezpośrednio związane z Lenovo, ale jednak jest sercem wielu maszyn spod znaku Legiona.
    Peryferia też przecież trzeba pod coś podłączyć :)
    Nie zabraknie też kilku testów!

    Name:  ryzen.jpg
Views: 45
Size:  76.0 KB

    Jak u wielu osób, ten majestatyczny kawałek krzemu powędrował w objęcia socketu na płycie z chipsetem B350, jak u mnie.
    Co więc zmieniło się od kwietnia 2017, kiedy to premierę miał poczciwy Ryzen 5 1600, aż po kwiecień 2022 - premierę tytułowego Ryzena 5 5600?


    -=-=-=- Specyfikacja -=-=-=-

    Nasz Ryzen zbudowany został na architektucze Zen 3, która wykorzysuje process technologiczny TSMC 7FF, czyli potocznie 7nm.
    Do dyspozycji dostajemy 6 rdzeni oraz 12 wątków (czyli SMT - 2 wątki na 1 rdzeń) oraz 32 MB cache.
    Jednostka boostuje zegary do 4400 MHz, co można w prosty sposób zwiększyć do 4600 MHz przy użyciu PBO2 + Curve Optimizer.
    W kilka chwil więc "doklejamy" X do nazwy procesora, który przeinacza się w Ryzena 5 5600X 🤓

    Trzeba przyznać, że na papierze wygląda to bardzo zachęcająco - CPU da się kupić 2 kwocie 400-500 PLN w wersji Tray/OEM.
    W takich pieniądzach gracze mają do wyboru wydajny processor na długie lata, albo dwa gofry z bitą śmietaną z Jastarni 😋
    (insert morpheus_meme.jpg)

    Name:  jastarnia.jpg
Views: 43
Size:  75.5 KB

    W 5 lat przeskoczyliśmy z 14 na 7nm oraz mamy do dyspozycji 2x więcej pamięci cache.
    Jak to się jednak przekłada na wydajność?


    -=-=-=- Testy -=-=-=-

    Oba procesory (R5 1600 vs R5 5600) testowałem w dwóch grach na identycznych ustawieniach graficznych.
    Do testów zostały użyte GTX 1080 oraz 2x16GB RAM 3400 MHz - 1080p (FullHD).
    Ryzen 5 5600 ma ustawienie Curve Optimizer z PBO +200MHz.


    -=-=-=- Forza Horizon 5 -=-=-=-

    Ustawienia - wysokie/ultra, wyścig The Narrows.

    R5 1600:
    Avg: 66.6 FPS
    Min: 49 FPS

    R5 5600:
    Avg: 80.5 FPS
    Min: 66 FPS

    Poprawa:
    Avg: 21%
    Min: 35%

    Oczywiście weźmy pod uwagę GPU, które już powoli niedomaga.
    GTX 1080 ma wydajność prawie identyczną do RTX 2060, więc dosyć popularnej karty nawet dzisiaj.
    Najpopularniejsze benchmarki wykorzystują najmocniejsze karty graficzne, żeby nie "blokować" CPU, ale przecież nikt nie paruje takich procesorów z RTX 4090 (nie?) 😅
    Mamy więc całkiem ładny przyrost średnich FPS oraz bardzo dobry skok minimalnych FPS, co czuć w grach.
    Mikro-ścinek jest zdecydowanie mniej, a więc animacje wydają się być zdecydowanie płynniejsze.

    Name:  forza.jpg
Views: 43
Size:  101.7 KB


    -=-=-=- Minecraft + Shadery -=-=-=-

    Ustawienia - Java Edition, grafika fancy, render distance 20 chunków, Complementary Shaders v4.5 (Medium / Custom)

    R5 1600:
    Avg: 41.0 FPS
    Min: 35 FPS

    R5 5600:
    Avg: 76.9 FPS
    Min: 64 FPS

    Poprawa:
    Avg: 88%
    Min: 83%

    No nieźle, prawie dwukrotny wzrost średnich i minimalnych FPS!
    Same odczucia z rozgrywki - niebo a ziemia.
    Wyniki pokazują ciekawą zależność Minecrafta od CPU - nawet biorąc po uwagę uzycie shaderów, które głównie obciążają GPU.

    Name:  minecraft.jpg
Views: 43
Size:  94.3 KB


    -=-=-=- Temperatury -=-=-=-

    Cooler - Mugen 5 rev. b
    Temperatury zarejestrowane po ok. 15 minutach gry w FH 5.

    Ryzen 5 1600: 65 stopni
    Ryzen 5 5600: 72 stopni

    In the picture, I can see... 7 dodatkowych stopni 🔥
    Co to oznacza? W sumie nic wielkiego.
    Temperatury nadal mieszczą się zdecydowanie poniżej dopuszczalnego poziomu.
    Jednak przy upgradzie upewnijcie sie, że wasze chłodzenie nie padnie przez kilka stopni więcej 😀

    Name:  cpu-temps.jpg
Views: 43
Size:  81.0 KB


    -=-=-=- Podsumowanie -=-=-=-

    Nie lubię wyciągać wniosków za innych, ale jednak coś trzeba napisać.
    Inwestycja w platformę AM4 była czymś, co było do tej pory niespotykane.
    Po 7 latach można zmienić processor na jednostkę, która pociągnie jeszcze 1080p przez kilka lat.
    Nie zapominajmy, że płyta i RAM zostają te same, więc płacimy tylko za CPU, którego cena już przyjemnie spadła.

    Sprzedajemy starego procka i przesiadka to już tylko równowartość czterech zgrzewek coli 😉

    Oczywiście, nigdy wszystko nie jest usłane cyfrowymi różami.
    Przybyło kilka stopni w czasie gry, ale nie ma tragedii.

    Czy ryzyko kupna nowości od AMD kilka lat temu było warte?
    Czy taka okazja trafi się jeszcze w przyszłości?
    Jeśli przeczytaliście moje wypociny, to pewnie macie już własne zdanie 😁

    Ja spadam tłuc smoka w Endzie, przynajmniej mi nie przytnie gry przy robieniu MLG Water Bucket 😎
    Dzięki za czytanie!

    Name:  dragon.jpg
Views: 43
Size:  53.6 KB
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • 19 Odpowiedzi

  • TrendaTen's Avatar
    Level 52
    Dzięki za recenzję. W związku z tym, że mi windows powiedział, że nie dostane 11 a wsparcie się kończy 10.2025 to mam chwilę by poszukać zastępstwa, ale może z RTX 4060?
    [Kliknij aby dodać podpis]
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @TrendaTen Też miałem ten komunikat, jak ci zależy na W11, to mimo niewspieranego CPU i TPM2.0 można zrobić obraz W11 z narzędziem "Rufus". Normalnie dostaje aktualizacje, ale tylko te mniejsze poprawki, defencer, etc., więc typu 23H2 -> 24H2 odpada.
    Jak chcesz, to mi napisz jak robisz kompa od nowa lub upgrade, to mogę pomóc z doborem części.
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • TrendaTen's Avatar
    Level 52
    @Marcelek myślę że od nowa. Ten zlinuksuje a zbuduje coś na większej platformie bo mam SFF gdzie mieści się karta single slot low profile

    - - - Updated - - -

    Na mojej półce chyba ładnie by wyglądał z szybą
    [Kliknij aby dodać podpis]
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @TrendaTen Jak ci się nie spieszy, to warto poczekać na nowe GPU na początku 2025 (średnia półka pewnie kwiecień/maj). Niby długo z czekaniem, ale jak masz już ok PC, to bardziej się opłaca. Jak nie nowe, to chociaż obecna generacja mocno potanieje.
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • TrendaTen's Avatar
    Level 52
    @Marcelek nie spieszy mi się. Ten działa elegancko na RX6400

    - - - Updated - - -

    Po za tym, może @Aaricia będzie miała jakieś Towery w konkursach?
    [Kliknij aby dodać podpis]
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @TrendaTen To lepiej poczekać. W najgorszym wypadku kupisz RX 7700XT za 1400 PLN, tak jak jeszcze niedawno można było kupić RX 6700XT. Dodatkowo Ryzeny 9xxx do tego czasu wyjdą i stanieją. Podobno nowe RX 8xxx mają iść na cena/wydajność i znacznie lepsze RT, ale to na razie plotki.
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • TrendaTen's Avatar
    Level 52
    @Marcelek mam ponad rok do końca wsparcia. Także bez spiny, zwłaszcza że ten działa elegancko a ja nie mam pieniędzy XD
    [Kliknij aby dodać podpis]
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @TrendaTen Jaki masz procesor?
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • TrendaTen's Avatar
    Level 52
    @Marcelek xeon E 1245v5
    [Kliknij aby dodać podpis]