Ryzen 5 5600 - Król Budżetu 2024

  • 25
    Odpowiedzi
  • 184
    Wyświetlenia
  • Saka's Avatar
    Level 52
    @Marcelek Miałam na myśli jakby w przyszości były na rynku wtórnym w dobrej cenie to jeszcze teoretycznie nie jest to koniec AM4. No ale wszystko zależy od ceny. U mnie w Finlandii 5600 jakoś cenowo nie powalały, inny rynek.

    Problemy z płytami były przy premierze zen2 i potem zen4. W zen2 wina była czzęściowo po stronie AMD, ram był mniej stabilny niż w poprzedniej generacji. :D Na szczęście większość ludzi szybko dostała aktualizacje, my mieliśmy pecha bo płyta była też od takiej firmy na A... internet sobie śmieszkował, że cały ich team od biosu to był jeden praktykant...

    Z zen4 był poważniejszy problem, producenci płyt nie trzymali się specyfikacji dotyczących maksymalnego napięcia i część procesorów się spaliła. Chyba 7900X miał najwięszy problem. Jednak w przeciwieństwie do Intela, jak tylko problem został nagłośniony, AMD zaoferowało wymianę każdego uszkodzonego procesora w ramach gwarancji, ludzie też dostali wymienione płyty główne (bo socket się dosłownie topił).

    Felery się zdarzają, tylko firmy powinny się do nich przyznawać, a nie udawać, że żadnego problemu nie ma.

    Co do upgrade, cóż, ze starych komponentów zostały dyski (i moja obudowa, bo ja miałam akurat coś na granicy mid tower i full tower :D). Niby 3700X nadal ma sporo mocy, ale w niektórych grach był microstutter, od którego oboje dostajemy cholery. Rok temu dostałam do recenzji LOQ, który częściowo rozwiązał problem, ale... odkąd się zaczęły upały, praktycznie nie da się na nim grać, bo nie mamy klimatyzacji. Nie da się ogarnąć temperatur nawet z podstawką chłodzącą i ograniczeniem mocy procesora. I tak cały czas dobiega do setki, a wiatrak wyje w niebogłosy. No to kupiliśmy minimum do nowej platformy, grafikę zamówiłam później z Polski.
    Unamused Snarktooth. Advocate for hearing loss & accessibility. Person, friend and a terrible/terrific* artist.
    *delete as appropriate
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @Saka Też napisałem w recenzji, sama rozgrywka pomiędzy 1600 i 5600 jest zupełnie inna. Mniej ścinek, wyższe minimalne FPS i ogólnie jakoś system żwawiej chodzi.

    Intel i A... są siebie warci. Nie dziwne, że Intel sprzedał akurat im prawa do "NUC".
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • Saka's Avatar
    Level 52
    @Marcelek Trochę z niepokojem czytam o rozwoju sytuacji, bo ten LOQ, którego wspomniałam ma procesor i7 13620H. Intel póki co twierdzi, że laptopy nie są zagrożone, ale spekulacje w necie są inne... miałam już od czasu do czasu dziwne bluescreeny z WHEA.

    Mój osobisty sprzęt to Legion 5 z 2021, z Ryzenem 7 5800H. Jak na laptopa się nieźle trzyma, z gier tylko Diablo 4 mnie wkurzyło mikrościnkami, ale to raczej wina optymalizacji. No i nie ma zagrożenia pożarem, w przeciwieństwie do tego intelowego LOQ. Nie wiem jeszcze, co zrobię jak go skończę spłacać, bo z niewiadomego powodu Finowie najwyraźniej nie mają przekonania do AMD. Wszystkie Legiony w sklepie tylko z Intelem oprócz jednego modelu slim z wlutowanym ramem. Z niewymienialnym 16GB w tym roku to mogą spadać na drzewo.
    Unamused Snarktooth. Advocate for hearing loss & accessibility. Person, friend and a terrible/terrific* artist.
    *delete as appropriate
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @Saka Niestety, ale muszę ciebie wyprowadzić z błędu. Intel potwierdził problemy z procesorami w laptopach, ale uważają, że mają inną przyczynę niż desktopowe CPU.
    Piszę "uważają", bo widać ile papki PR im nawija na social media i to równie dobrze to może być ten sam problem (ja tak uważam, chociaż nie mam dowodów), tylko chipy w laptopach są znacznie mniej wyśrubowane niż zwykłe PC i może się to pokazywać później. Podobno wszystkie chipy są narażone, nie tylko i7 oraz i9.

    Jeśli miałaś BSOD to niestety, ale degradacja jest całkowicie nieodwracalna. W najlepszym wypadku to był jakiś błąd systemu, w najgorszym choroba zwana "Intel".

    Na prawie całym świecie ludzie wolą intela, bo "znane i sprawdzone"...
    Zgodzę się, hańba AMD za tylko przylutowany ram w AI 300. Ta nazwa...
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • Saka's Avatar
    Level 52
    @Marcelek Z tego co czytałam to nadal oficjalnie twierdzą, że problemy są tylko z procesorami powyżej 65W. Tyle że mało kto im wierzy, bo mają zespół chronicznego kręcenia. 🙃

    No i jeszcze jest sprawa tych rdzewiejących procesorów, które chyba były od marca do lipca 2023 produkowane. Mój prawdopodobnie jest z tego okresu.
    Unamused Snarktooth. Advocate for hearing loss & accessibility. Person, friend and a terrible/terrific* artist.
    *delete as appropriate
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @Saka Procesory nie tylko rdzewieją, ale też IHS się wygina.

    "We have not received reports of 12th Gen Intel Core processors running outside of specifications due to changes to the integrated heat spreader (IHS). Our internal data show that the IHS on 12th Gen desktop processors may have slight deflection after installation in the socket. Such minor deflection is expected and does not cause the processor to run outside of specifications. We strongly recommend against any modifications to the socket or independent loading mechanism. Such modifications would result in the processor being run outside of specifications and may void any product warranties." —Intel Spokesperson to Tom's Hardware.

    Żródło:
    https://www.tomshardware.com/news/in...-void-warranty

    Co do laptopów, to masz tutaj (zaczyna się ok. 0:10):
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤