Intel live in a society

  • 22
    Odpowiedzi
  • 185
    Wyświetlenia
  • Saka's Avatar
    Level 52
    @Marcelek Mobile to laptopy.

    Z kartami graficznymi jest skomplikowana sprawa. Sterowniki na windowsa faktycznie czasem się wywalają - dla mnie to nie problem, ale dla kogoś, kto się kompletnie nie zna, to już owszem. Lata temu kupiłam zaraz po premierze pierwszą z kart Navi, 5700XT i przez pół roku miałam przez nią blue screeny. Potem faktycznie naprawili i karta chodziła jak złoto, ale stresu się najadłam.

    Jeżeli chodzi o tricki software'owe to AMD dopiero co nadrobiło z nowszą wersją FSR i fluid motion frames. Wcześniej Nvidia była sporo do przodu ze swoim DLSS i frame gen. Marketingowo to dużo daje, jak z 80 klatek możesz zrobić 120 (na niższych klatkach sprawa wygląda gorzej, bo widać te sztuczne klatki).

    Z kolei w środowisku Linuksowym wszyscy zalecają by unikać Nvidii, chyba że z jakiegoś powodu potrzebujesz CUDA. Przez ich sterowniki można osiwieć i/lub wyłysieć. Tutaj do AMD nie można się przyczepić, ich sterowniki open source po prostu działają. Za to z kartą Nvidia przy każdej aktualizacji się modliłam, żeby system się nie uceglił.

    Nie wiem czy masowe RMA tak prędko skłonią producentów laptopów do zmian. Raczej będą się domagać rekompensaty, ale samo AMD nie zaspokoi zapotrzebowania na chipy. Nvidia miała swoją słynną bumpgate kilkanaście lat temu i co? Wcale nie przyczyniło się to do większej popularności układów graficznych od ATI/AMD.

    Sama miałam jednego z tych laptopów, gdzie grafika się odkleiła od płyty głównej. 😐
    Unamused Snarktooth. Advocate for hearing loss & accessibility. Person, friend and a terrible/terrific* artist.
    *delete as appropriate
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @Saka Moja wina, nie doczytałem z laptopami. Za dużo cyferek i się przed oczmi zmieliło.
    @TrendaTen Nikt nie mówi, że jakiekolwiek sterowniki są idealne i bez błędów. Cały czas są jakieś wpadki. Najważniejsze, że NVIDIA oraz AMD mają w zazwyczaj miarę ok sterowniki. Starają się wszystko szybko łatać.
    https://www.reddit.com/r/Helldivers/...e_performance/

    Chyba każda firma ma swoich wielbicieli :D



    Co do RMA, to Intel wydłużył gwarancję o 2 lata, ale tylko na desktopowe CPU w wersji BOX.
    https://www.tomshardware.com/pc-comp...ore-processors

    Nadal głupota, bo procesory normalnie działają 10-15 lat.
    Przez degradację, nie wiadomo ile będą działać te z 13 i 14 generacji. Może 5, może 8 lat.
    I tak to zła sytuacja dla konsumentów.
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @Saka Update - Intel potwierdził zwolnienie ponad 15 000 pracowników (tak, 15 TYSIĘCY).
    Akcje intela spadły o ok. 32% w zaledwie 24h.

    Name:  interlstock.png
Views: 29
Size:  35.1 KB
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • Saka's Avatar
    Level 52
    @Marcelek I jeszcze pozostałym pracowników zabiorą darmowe owoce i napoje w biurach oraz utną program fitness. Za to nie ma nic o tym, żeby były redukowane prywatne odrzutowce. 😐

    Informacje z przecieków z pilnego spotkania, które Intel zwołał chwilę po ogłoszeniu masowych zwolnień.

    Name:  intel.jpg
Views: 26
Size:  93.8 KB
    Unamused Snarktooth. Advocate for hearing loss & accessibility. Person, friend and a terrible/terrific* artist.
    *delete as appropriate
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @Saka Jeszcze refundację na narzędzia do pracy zabiorą.

    Już teraz nawet Intel nie lubi Intela.
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • Saka's Avatar
    Level 52
    Lista pytań, na które intel nie chce odpowiedzieć i kluczy albo po prostu ignoruje: [Źródło: Gamers Nexus]
    - Jeżeli napięcie jest zbyt wysokie, czy nie jest właściwe założenie, że jest prawdopodobieństwo wystąpienia nieodwracalnego uszkodzenia CPU? Jeżeli tak, to jakie są konkretne rozwiązania oraz przedziały czasowe, w których Intel zaoferuje pomoc poszkodowanym użytkownikom?
    - Jeżeli użytkownicy nie zaktualizują BIOSu i nie usłyszą o tym problemie, co się stanie gdy ich chip ulegnie awarii?
    - Jaki jest zakres dat produkcji procesorów dotkniętych zarówno przez problemy z napięciem jak i utlenianie?
    - Jaki jest zakres ich numerów seryjnych?
    - Ludzie potrzebują narzędzi do stwierdzenia czy są dotknięci usterką. To pomoże zredukować ich stres, ale też zredukuje ilość "niepotrzebnych" zwrotów, dokonanych przez użytkowników z nadmiaru ostrożności. Obecnie Intel trzyma wszystkich w niewiedzy.
    - Z zaufanego źródła wyszła informacja, że Intel poinformował partnerów o tym, że problem z utlenianiem trwał do kwietnia 2024. Oficjalnie Intel twierdził, że rozwiązano problem w 2023, ale nie podał konkretnej daty.
    - Czy jest prawdą, że Intel w pełni rozwiązał usterkę z utlenianiem w 2023, bez wpływu na późniejsze produkty? Jeżeli tak, to w którym miesiącu? Jeżeli nabędę dowolny procesor z 13. generacji wyprodukowany w 2024 roku, czy Intel gwarantuje, że będzie on pozbawiony wady prowadzącej do utleniania?
    - Czy procesory z 2022 roku były również dotknięte usterką?
    Unamused Snarktooth. Advocate for hearing loss & accessibility. Person, friend and a terrible/terrific* artist.
    *delete as appropriate
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @Saka Na pierwsze 2 pytania odpowiedzieli.
    Reszta albo milczą, albo po prostu nie słyszałem jeszcze o tym.

    Jeżeli napięcie jest zbyt wysokie, czy nie jest właściwe założenie, że jest prawdopodobieństwo wystąpienia nieodwracalnego uszkodzenia CPU? Jeżeli tak, to jakie są konkretne rozwiązania oraz przedziały czasowe, w których Intel zaoferuje pomoc poszkodowanym użytkownikom?

    Potwierdzili, że usterka jest nieodwracalna. Przedłużyli okres gwarancji o 2 lata (co jest bzdurą, tłumaczyłem wcześniej).

    Jeżeli użytkownicy nie zaktualizują BIOSu i nie usłyszą o tym problemie, co się stanie gdy ich chip ulegnie awarii?

    Mają skontaktować się z Intelem w celu RMA.

    --------------

    Dodatkowo nadal nie ma ustosunkowania się do tego, że procesory są w sprzedaży, mimo wiedzy Intela o uszkodzeniach. Jeśli ktoś kupił po oficjalnym oświadczeniu Intela, że usterka istnieje, to można zrobić zwrot na niezgodność towaru z umową ze względu na wadę prawną (sprzedaż uszkodzonego produktu, zatajenie stanu faktycznego).

    Tylko co Intel ma zamiar zrobić? Nie wiadomo, czy nowy BIOS naprawi sytuację.
    Nawet jeśli, to ktoś odeśle na gwarancję, przyślą mu ten sam model i co?
    Nikt nie może zmusić konsumenta do samodzielnej aktualizacji BIOSu - nikt nie ma obowiązku posiadania wiedzy oraz brania na siebie ryzyka uszkodzenia płyty głównej.

    Jakie zostaje rozwiązanie? Zwrot gotówki. A co z płytą?
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • Saka's Avatar
    Level 52
    @Marcelek Nie do końca odpowiedzieli. Owszem, te wypowiedzi opublikowali, ale w unikowy sposób. Prawdopodobnie ich zespół prawniczy każe im unikać odpowiedzenia na wprost zadane tak pytania.

    W mediach społecznościowych jest coraz więcej wypowiedzi użytkowników, że Intel kręci w sprawach reklamacji. Np. że procesor był nieprawidłowo użytkowany i uległ przez to uszkodzeniu. To drugie pytanie z listy jest tak sformułowane, żeby Intel powiedział tak albo nie na pytanie czy przyjmie sztuki uszkodzone przez domyślne ustawienia procesora/płyty, gdy użytkownik nie będzie miał wystarczającej wiedzy, żeby zrobić aktualizacje z poprawkami.

    No i gwarancja na box rozwiązuje tylko problem części użytkowników. A co z całą resztą, która jest zdana na łaskę OEM? Jakoś ani słowa o tym, żeby Intel zamierzał współpracować z dostawcami systemów w celu wymiany wadliwych egzemplarzy.

    Intel kluczy, żeby uniknąć brania jakiejkolwiek odpowiedzialności.

    Co do płyty głównej; teoretycznie można zrobić downgrade do procesora 12. generacji jeżeli dostaniesz zwrot gotówki, ale nie ma co z płytą. Alder lake akurat zdaje się nie mieć żadnych większych problemów, tylko że iść dwie generacje wstecz to nie jest zbyt satysfakcjonujące rozwiązanie.
    Unamused Snarktooth. Advocate for hearing loss & accessibility. Person, friend and a terrible/terrific* artist.
    *delete as appropriate
  • Marcelek's Avatar
    Level 31
    @Saka Tutaj się nie zgodzę. Odpowiedzieli na
    [...] jakie są konkretne rozwiązania oraz przedziały czasowe, w których Intel zaoferuje pomoc poszkodowanym użytkownikom?
    Rozwiązanie - RMA.
    Przedział czasowy - podstawowa gwarancja ustalona przy zakupie + 2 lata.
    To, czy się z tego wywiazują i w jaki sposób, to inna sprawa.

    Ja z kolei widziałem, gdzie gość kupił 2 procesory z Microcenter i Amazon (sprzedawca to też Amazon) i co na to Intel?
    PODRÓBKI XD

    Złoto - https://www.reddit.com/r/hardware/co...y_14900k_rmas/

    To drugie pytanie z listy jest tak sformułowane, żeby Intel powiedział tak albo nie na pytanie czy przyjmie sztuki uszkodzone przez domyślne ustawienia procesora/płyty, gdy użytkownik nie będzie miał wystarczającej wiedzy, żeby zrobić aktualizacje z poprawkami.

    Na to, czy będą przyjmować procesory na gwarancję PO wypuszczeniu poprawek faktycznie nie odpowiedzieli bezpośrednio. Było jedynie wspomnienie o RMA, ale nie wiadomo jak podejdą do tego po poprawkach BIOSu (które wg. mnie nie naprawią sprawy, bo by to wypuścili już dawno).
    Widać jednak, że chcą się wymigać od odpowiedzialności.

    Jak już pisałem, konsument nie ma żadnego obowiązku aktualizacji UEFI, nie ważne co mówi Intel.

    No i gwarancja na box rozwiązuje tylko problem części użytkowników. A co z całą resztą, która jest zdana na łaskę OEM? Jakoś ani słowa o tym, żeby Intel zamierzał współpracować z dostawcami systemów w celu wymiany wadliwych egzemplarzy.

    Bo oni nie mają takiego zamiaru :D To jest to o czym pisałem - producenci laptopów mogą ograniczyć współpracę z Intelem ze względu na obfitość roszczeń gwarancyjnych. Sklepy tak samo - towar niezgodny z umową.

    Przesiadka na 12 gen nie jest opcją, to zupełnie inne procesory niż 13 i 14 gen, które są bardzo podobne. Gdyby problem dotyczył tylko 14 gen, to mogliby dać odpowiednik z 13 gen i częściowy zwrot pieniędzy.

    Mam nadzieję, że cytaty nie wychodzą zbytnio passive-aggressive (nie taki jest zamiar). Chcę się odwołać bezpośrednio do wątku, bo długie wypowiedzi się już robią.
    There are things in this world that the human mind cannot comprehend.
    Pudding is one of them 🍮 ❤
  • Saka's Avatar
    Level 52
    @Marcelek 12th Gen (Alder lake) jest też na LGA1700. Będzie działać na płytach, które ludzie sobie kupili pod Raptor Lake i jego refresh. Oczywiście, jest utrata wydajności, która ma swoją cenę... Najlepiej dla konsumenta by było gdyby dostał zwrot również za płytę główną. Gdy AMD miało problem z palącymi się Ryzenami 7000 wymienili płyty główne, które uległy uszkodzeniu. Zupełnie inna postawa, nie próbowali ukryć problemu po tym jak sprawą się zaczęły interesować media. Oczywiście, wygląda na to, że problem miał znacznie mniejszą skalę, co nie jest bez znaczenia.

    O tych rzekomych "fałszywkach" widziałam. Dużo jest różnych wypowiedzi na temat problemów z procesem RMA, chociaż ten z Reddita to faktycznie złoto olimpijskie. W dzisiejszym wideo GN było o tym, że Intel zaleca ludziom, którym wcześniej odmówiono reklamacji, żeby probówali dalej. I do skutku? 🙄

    W EU część prób Intela wymigania się od odpowiedzialności jest nielegalna, ale np. w Stanach konsumenci mają znacznie mniejsze prawa i będzie im trudniej dochodzić swoich praw gdy intel nie chce uznać reklamacji, bo np. klient miał starego BIOSa.
    Unamused Snarktooth. Advocate for hearing loss & accessibility. Person, friend and a terrible/terrific* artist.
    *delete as appropriate